O nas

Poznaj historię wildboards.pl

nasza historia - kim jesteśmy

Wildboards powstał z myślą o rozwoju mountainboardingu w Polsce w 2011 roku. W międzyczasie jednak zakochaliśmy się też w sportach latawcowych oraz surfskate.  Pasja ta wywodzi się ze sportów zimowych – narciarstwa i snowboardu. To właśnie tych wszystkich dyscyplin chcemy Was uczyć w jak najbardziej optymalny, przystępny i zarazem bezpieczny sposób.  Owocem naszych wieloletnich działań jest Fundacja Rozwoju Sportów Ekstremalnych i Niszowych „Balans”, pod którą oficjalnie od 2022 roku kontynuujemy myśl i ideę projektu Wildboards – popularyzację mountainboardingu i sportów latawcowych. Wildboards tworzą znajomi, instruktorzy, przyjaciele – zajawkowicze. Poznaj bliżej nas i naszą historię. 

mountainboarding

Początek powstania Wildboards to rok 2011, kiedy to założyliśmy pierwszą szkołę mountainboardu w Sieprawiu pod Krakowem. Od tego czasu nieprzerwanie szkolimy, organizujemy wypady mountainboardowe, eventy, koncentrując się głównie na działaniach w południowej Polsce – Śląsku i Małopolsce. 
Jesteśmy organizatorami 5-ciu edycji Mistrzostw Polski w Boardercrossie na torze w Rybniku, a także licznych zawodów w slalomie i downhillu. 

Od 2016 roku osiedliliśmy się pod świętą Górą Beskidów – Pilskiem, gdzie bazowo uczymy na Polanie na Byku początkujących. Stąd wyjeżdżamy też na różne miejscówki, stoki działające latem oraz parki rowerowe, które dysponują infrastrukturą również pod mountainboarding. Jednym z takich parków jest Rybnicki Wiśniowiec – wspólnie z rowerzystami wygraliśmy projekt Ogólnomiejskiego Budżetu Obywatelskiego na modernizację starego toru fourcrossowego. Dzięki temu mamy do dyspozycji pierwszy w Polsce tor rowerowo-mountainboardowy o długości 350 m

Metodyka naszych szkoleń mountainboardowych bazuje na wieloletnim doświadczeniu instruktorów i zmienia się również wraz ze sprzętem, który obecnie ewoluował na tyle, że nauka stała się szybsza, bezpieczniejsza, a sam sport bardziej dostępny w rekreacyjnym wydaniu. 

kiting

Nasza historia szkoleń kite’owych sięga lat 2013/15 kiedy to sami zaczynaliśmy się uczyć pierwszych halsów na lądzie z mountainboardem. Wolność i nieskończoność możliwości, jaką daje latawiec, szybko sprawiły, że sport ten stał się nieodłącznym elementem Wildboards
i tematem, którym chcieliśmy się dzielić z innymi.

Od 2015 rozpoczęliśmy pierwsze szkolenia, skupiając się na lądzie.
W tym też okresie zaczęliśmy eksplorowanie Beskidów w poszukiwaniu spotów w tych niełatwych dla śniegu, ciepłych czasach. 

Owocem naszych działań jest współpraca ze słowackimi Kiterami i zdobyte pozwolenie Oravskiego Parku Krajobrazowego na korzystanie z zaśnieżonych pól na wysokościach 600-900 m n.p.m.  na pograniczu polsko-słowackim – słowackich Oravach. Obecnie są to najbardziej znane miejsca w regionie do uprawiania snowkitingu ze śniegiem średnio 3 miesiące w roku. Dlatego też powstała strona www.snowkiteorava.com 

Na wodę weszliśmy dopiero w roku 2019, żeby w 2021 zrobić szkolenia instruktorskie PZKite i oficjalnie zacząć wprowadzenie ludzi na zbiorniki wodne. Dzięki temu możemy wspólnie z Wami odkrywać wszystkie możliwości, jakie daje kite przez cały rok.

Jako nieliczni bazujemy na skrzydłach komorowych, dzięki czemu możemy uczyć podstaw przy słabym wietrze zaczynającym się od 3-4 węzłów.  Szkolimy na Śląsku, koncentrując się na Beskidzie Żywieckim. 

Parę słów o wszystkich małpach z Wildboards

Piotr Damec

instruktor narciarski, mountainboard, kite
Założyciel Wildboards

Główna małpa, założyciel Wildboards…

Instruktor Narciarski (SiTN – PZN), Instruktor Mountainboardu (PSM), Instruktor Kitesurfingowy (PZKite). 

Człowiek zajawa. Sprawi, że każdy warun da się wykorzystać, pod jego opieką szybki progres gwarantowany. 

Pod kaskiem ma mnóstwo pomysłów na efektywne przekazywanie wiedzy i organizowanie wyjątkowego, sportowego czasu. Z  nim nigdy nie ma nudy, a sporty zwane ekstremalnymi zamieniają się w bułkę z masłem. 

2012
Wicemistrz Europy Boardercross | Serbia mountainboard
2016
mountainboardowy Mistrz Polski w slalomie | sosnowowiec
2019-22
3 x II miejsce w Orava Snowkite Challange
2010-22
II miejsce w pucharze polski

aleksandra woźniak

Instruktor narty, snowboard, mountainboard, pomocnik kite
Prawa ręka i lewa półkula mózgowa projektu Wildboards

Młodszy małpiszon

Absolwentka AWF Wrocław, instruktorka piłki siatkowej, która porzuciła parkiet na rzecz outdoorowych sportów deskowo-latawcowych. Otwarta, komunikatywna i wesoła część zespołu Wildboards działająca w terenie i od zaplecza. 

Zawsze chętnie odpowie na wszystkie pytania związane z działalnością Wildboards, nauczy podstaw na nartach, kite, mountainboardzie czy surfskate oraz zaopiekuje się stroną organizacyjną szkoleń i wyjazdów. 

Andrzej Każmierczak

instruktor kite
Specjalista, IT i Kite Majster

Najbardziej uparta małpa

Znajomość z Wildboards zakwitła na zawodach landkitowych w roku 2015 w Lesznie. Człowiek z wielką wiedzą na temat sprzętu i techniki kite w każdym wydaniu – wodnym jak i lądowym. 

Głowa IT w ekipie.  On stworzył silnik tej strony, a jak nie ma internetu, dzwonisz do Andrzeja. 

Majka Bilik

instruktor Snowboardu, mountainboardu
Przyjaciel Wildboards

Wiecznie uśmiechnięta małpiatka

Związania z Wildboardsową ekipą od 8 lat. Wicemistrzyni Europy i kilkukrotna medalistka Mistrzostw Polski w Mountainboardzie.

Miłośniczka deski – w każdej formie. Obdarzona wyjątkową cierpliwością, anielskim uśmiechem i niepowtarzalnym sportowym flow. 

Jej motto to: przygoda, ludzie, zajawa!

Marcin kali kalafus

instruktor snowboard, land i snowkite
Przyjaciel wildboards i kitowy freak

Najwyższy z małpiszonów

Na wodzie, na śniegu czy na lądzie – byle z latawcem, który jest częścią ciała i duszy Marcina. Medalista Orava Snowkite Challange profesjonalnie i z uśmiechem wprowadzi każdego w kite’owy świat.

Chętnie zarazi Was też snowboardową przygodą. Kali jeść, Kali pić, Kali latać i jeździć. 

Kamil Gachu Gach

instruktor snowboardu, mountainboard, kite, surfskate
Przyjaciel Wildboards

Małpiszon na desce zrodzony

Deska – czy snowboardowa, mountainboardowa, od kita,  czy surfskate – obojętnie, byle by dużo, dobrze i z pozytywną energią.

Kamil to medalista m.in Quicksilver Snow Tour oraz Biboard Freestyle Challenge. 

Rodowity, śląski góral z Korbielowa. Posiada niesamowity dar przekazywania wiedzy – zawsze uśmiechnięty i nastawiony na sportowe działanie.

Dominik Wąsu wąs

instruktor snowboard, I kite w każdym wydaniu
Przyjaciel Wildboards

Małpiasty lokales sportów deskowych i latawcowych

Na pierwszym miejscu zawsze kite – na wodzie, o tak ! Na śniegu i na lądzie również. Dominik zawsze z uśmiechem i cierpliwością przekaże Wam swoją wiedzę związaną ze sportami latawcowymi. 

Poza tym świetnie śmiga na snowboardzie, a po bułki do sklepu jedzie zawsze na carverze lub surfskate. Uwaga – jazdą na tych deskach umiejętnie zaraża!

Marcin Ciupka

instruktor mountainboard
Przyjaciel Wildboards

Typowo mountainboardowa Małpa

Marcin pochodzi z Korbielowa i tu zaczęła się jego przygoda z mountainboardem. 

Z biegiem lat wraz z ekipą Wildboards odwiedzał nowe miejsca oraz uczestniczył w różnych zjazdach i zawodach mountainboardowych. Dzięki temu zakochał się w tym sporcie i chętnie pokaże Wam, na czym ta miłość polega!