Orava – Pilsko Snowkite

Rejon słowackich Orav, przy granicy polsko-słowackiej, u podnóża góry Pilsko, charakteryzuje się dużą ilością górskich pól na wysokości od 600 do 900m npm. Dzięki śnieg z reguły możemy zastać tutaj od 3 do 5 miesięcy, w zleżności od zimy. Dodatkowo, odsłonięty szczyt Pilska na wysokości 1557m npm, to jeden z najwyżej położonych spotów SNK w Polsce, który ma do zaoferowania bardzo wiele jeśli chodzi o snowkitowy freerdie.

Snowkite Orava

DSC_0732

ORAVA – SŁOWACJA (10-50km od Korbielowa)

Na słowackich Oravach, zaraz za granicą polsko – słowacką w Korbielowie, znajdziecie kilkanaście miejsc do latania, pod wszystkie kierunki wiatrowe. Słowackie pola charakteryzują się słabym i średnim nachyleniem ale na ogół nie stwarzają problemów dla początkujacych snowkiterów. Póki co zwiedziliśmy ok 7 miejsc i każde miejsce ma coś w sobie, sprawia to że zapamiętujesz każdą sesję na długo.

Najczęściej latamy na spotach wokół Oravskiego Vesela. Stosunkowo dobry dojazd z Korbielowa, wysokosc ok 750m do 850m npm. 

2017_0123_143242_006

Każdy spot posiada różne ukształtowanie terenu i elementy dodatkowe, typu zagajniki, potoki etc., które urozmaicają jazdę, a teren ten pozwala dobrze poznać różnego typu efekty wiatrowe. Przy opadach śniegu i podkładzie dla 500m npm, spoty snowkitowe praktycznie ciągną się przez 50km w stronę Chyżnego i samego Zakopanego.

SAM_7734

DSC_0732
DSC_0715

SZCZYT PILSKA
Najciekawszym jednak miejscem pod względem freeridowych miejsc do latania jest szczyt Pilska, na wysokości 1557m npm. Przy podkładzie śnieżnym zasypującym kosodrzewinę (ponad 70cm – 100cm) tworzy się nam jeden z najwyżej położonych spotów snowkitowych w Polsce.

Pilsko snowkite  (4)


Na szczycie znajduje się równina (ok 300m x 100m), od której w 3 strony (północ, południe, wschód) zaczynają się odsłonięte zbocza o różnym nachyleniu. Zasypana kosodrzewina i zlodowaciałe choinki, tworzą bajeczny klimat, a naturalne zaspy śnieżne i inne nierówności tworzą miejsce idealne do snowkitowego freeridu.

Pilsko snowkite  (5)

Kierunki wiatrowe wchodzą wszystkie dla szczytu. Najlepszymi kierunkami są kierunki północne, ze względu na najdłuższe zbocze północne nie zarośniete wysokimi choinkami po polskiej stronie. Dodatkowo, pólnocne kierunki dają możliwość wyhalsowania się na sam szszczyt i zjazdy jak i zloty pod wiatr.

Pilsko Szczyt - Snowkite

Przy dobrej widoczności możemy cieszyć się panoramą Tatr Wysokich patrząc na południowo wschodni horyzont, dobrze widoczna jest Babia Góra, która oddalona jest zaledwie o ok 30km.

Pilsko Snowkite Orava

Spot wymaga jednak doświadczenia i obycia landkitowego, dlatego nie zalecamy wybierania tego spotu do nauki, szczególnie na własną rękę bez osób kompetnetnych i doświadczonych w snowkitingu wysokogórskim. Dla osób wybierających się, ze względu na wysokogórską charakterystykę spotu, dużą wysokość i szybko zmieniającą się pogodę, zalecamy zachować szczególną ostrożność w wyborze dnia i warunków do latania.

BEZPIECZEŃSTWO

1. Przy dużym zachmurzeniu , widoczność może być ograniczona do kilkunastu metrów, łatwo wtedy o stracenie orientacji w terenie i zboczenie ze szlaku. Szczególnie przy zjazdach freeridowych, musimy być pewni kierunku zjazdu, ponieważ zjazd na stronę słowacką, może kosztować nas wielogodzinnym marszem w śniegu.

2. Nie zalecamy wybierania się na szczyt przy układach niżowych, opadach i zachmurzeniu. Najlepszymi terminami są: koniec lutego, marzec oraz kwiecień przy pogodzie wyżowej przy wietrze dla szczytu do 20-30km/h przy pokrywie śnieżnej dla szczytu powyżej 80cm.

DOJŚCIE NA SZCZYT
Aby dostać się na szczyt, najlepiej skorzystać z infrastruktury wyciągowej ośrodka narciarskiego Pilsko. Należy wjechać wyciągiem krzesełkowym na Szczawiny, następnie orczykiem na Halę Miziową, skąd ostatnim orczykiem prowadzącym na Pilsko. Następnie po wyjściu z orczyka, należy kierować się na południe – w stronę szczytu, po szlaku turystycznym. Do miejsca gdzie wytrawni snowkiterzy mogą sie rozbić i spróbować wyhalsować się na sam szczyt, dzieli nas ok 100- 150m podejścia (ok 10min ze sprzętem).

Mapa Pilsko

 

Szczyt dzieli się na dwa wzniesienia, szczyt polski i szczyt słowacki, oddalane od siebie o jakies 350m. Ten drugi jest nieco wyższy, dlatego uznany jest jako oficjalny szczyt Masywu Pilsko. Posiada charakterystyczny krzyż, mapę krajobrazową oraz znaki turystyczne.

 

 Przy pólnocnych kierunkach (N, NE,NW) możemy próbować wyhalsować się na górę, od szczytu polskiego dzieli nas ok 400m  (Pięć Kopców) (ok 30-50 min podejścia, w zależności od warunków śniegowych). Jazda odbywa się często nad choinkami, musimy więć być pewni swoich umiejętności, jeśli nie chcemy spędzić połowy sesji na odplątywaniu kit'a z choinki. 

Pilsko szczyt - pólnocno zachodnia sciana

Najlepiej rozbić się ok 60m od szczytu słowackiego w stronę polską. Gdzie z płaskiego terenu mamy dogodny dojazd do zboczy na stronę polską, pogranicze oraz stronę słowacką.

Należy uważać na zbocze zachodnie przy wschodnim wietrze. Jest bardzo strome, porośnięte wysoką kosodrzewiną. Jednynie ta strona szczytu Pilska (W) nie nadaje się do jazdy, dlatego przy wschodnim wietrze powiniśmy rozbić się bardziej na wschód od szczytu.

Film z naszych dziewiczych wypraw na Pilsko z marca 2015roku

 

DODATKOWO
Od Pilska dzieli nas 90km do gór Małej Fatry, gdzie dostępny jest ośrodek narciarski Vratna. Jest to kolejne 20km od Martinek, znanych i wysoko położonych, łysych szczytów górskich, gdzie często można spotkać snowkiterów.

Więcej informacji o atrakcjach jakie kryje w sobie Korbielów:
http://korbielow.net/korbielow/index.php


 

snowkite orava pilsko

 

Pilsko snowkite  (9)
Pilsko snowkite  (8)
Pilsko snowkite  (7)
Pilsko snowkite  (10) Pilsko snowkite  (2) Pilsko snowkite  (3)