Snowkite na Martinkach – Słowacka Mała Fatra

Martinky (Winter Park Martinky) to ośrodek narciarski zlokalizowany w Małej Fatrze na Słowacji w masywie góry Velka Luka (Wielka Łąka). W górnej części ośrodka i na grzbietach, znajdziemy niezalesione, otwarte tereny, w sam raz do uprawiania snowkitingu.

weekend na Martinkach - Marzec 2023

Ogólne informacje o ośrodku - WINTER PARK MARTINKY

Ośrodek Winter Park Martinky położony jest na wysokości od 1150 m do 1456 m n.p.m. Słynie
z doskonałych stoków narciarskich, pięknych krajobrazów i widoków na wszystkie słowackie pasma górskie i miasto u jego stóp – Martin. 

Dzięki położeniu na stosunkowo dużej wysokości, sezon trwa tu od grudnia, aż do początku kwietnia. 
W ośrodku jest 6 wyciągów a całkowita długość 12 tras zjazdowych wynosi ponad 13 km. Trzy z nich są dla zaawansowanych i mają długość od 900 do 1200 m. Jest też 6 łatwych tras o długości od 100 do 1560 m i trasy turystyczne – a najdłuższa z nich ma długość 3500 m. 

Oferuje wiele możliwości do uprawiania turystyki pieszej, narciarstwa biegowego i jest popularnym miejscem wśród skitourowców.

lokalizacja

Na Martinky dojedziemy z Korbielowa w 2h (110km) z Krakowa i Katowic 3h (200km) 

droga dojazdowa - parking

Droga na spot

Dość specyficzny jest dojazd do ośrodka, ponieważ musimy się wspiąć od miejscowości Martin (400m npm) na wysokość 1000-1200m npm – 15km odcinkiem drogi, który w zimie jest jednostronny. Do godziny 12 w południe ruch prowadzony jest w górę. Do godziny 19 musimy zjechać w dół. 

Główny górny parking znajduje się na wysokości około 1200 m., a wjazd tam kosztuje 10EU

 

 

Z parkingu  możemy dotrzeć na szczyt wyciągiem orczykowym (10eu) lub godzinnym spacerem wzdłuż nartostrady. W zależności od kierunku wiatru i od naszych umiejętności możemy rozbić się przy stacji górnej stacji orczyka lub pójść na piechotę / tourą  grzbietem pasma – w stronę południowo-zachodnią – gdzie znajduj się główny spot. 

Grzbiet obrasta średniej wielkości choina
(2 do 4m). Jeśli nie dla ciebie jest jazda wśród choinek i wolisz otwarte przestrzenie, dojście do głównego spotu zajmuje około 30 do 50 min. piechotą – w zależności od jakości śniegu i twojej kondycji. 

Główny spot to przestrzeń około 500 m na
1 km z charakterystycznym siodłem przez środek. Spot ten obsługuje wszystkie kierunki jednak przy południowym będziemy mieli najwięcej wiatru wiejącego w górę najbardziej rozległego zbocza.

Wiatr na Martinkach układa się dość specyficznie ze względu na okoliczne inne pasma górskie. Można spotkać dość duże różnice pomiędzy prędkością wiatru na dość krótkim odcinku dlatego eksplorując Martynki bierz pod uwagę możliwe szkwały
i rotory.  

Spot ten to super miejsce na wysokogórską wyprawę snowkitową. Nadaje się dla początkujących, przy odpowiedniej – nie za mocnej prognozie – i trzymaniu się odpowiednich miejsc do latania. Jeśli zaczynasz przygodę ze snowktingiem zawsze wybieraj się z kimś bardziej doświadczonym.

 

Baza noclegowa - chata javorina

Jeśli chodzi o bazy noclegowe , to znajdziecie w okolicy kilka dużych hoteli, domki do wynajęcia, ale na szczególną uwagę zasługuje schronisko górskie Chata Jaworina na wysokości 1415m npm. Do schroniska tego można dojechać bezpośrednio z górnej stacji. Naszym zdaniem jest to najlepsza baza noclegowa pod kątem snowkitingu, ponieważ zaraz obok obiektu możemy rozbić skrzydło, a do głównego spotu mamy ok 20minut piechotą. W dodatku mają na miejscu dostępny pyszny gulasz oraz  -zasłużone po dobrym lataniu – słowackie piwo a z kibelka mamy piękny widok na spot. 

kiedy jeździmy na martinky ?

Z racji swojej wysokości (ok 1500m) gdzie dość często może wisieć chmura, najlepiej wybrać się Marinky na prognozę – okno pogodowe.  Informajce o wypadach w tym kierunki umieszczamy na naszym Facebooku (Wildboards FB

Nasze dyscypliny