Kapliczka – spot snowkite

Słowacka Orava w zimowej odsłonie

Spot zlokalizowany u podnóża Pilska z przepięknym widokiem na Babią Górę swoją nazwę zawdzięcza malowniczej Kapliczce, obok której znajduje się parking.

Spot jest stosunkowo duży (1,8km2) – jak na swoją wysokość (800m n.p.m.) i można znaleźć tam zdecydowanie więcej śniegu, niż w sąsiednich miejscowościach

kierunki wiatrowe

Najlepszymi kierunkami są w zachód (W), południe (S) i ich kombinacje. 
Spot leży u podnóża góry Pilsko, zatem północne kierunki są nierówne i niosą wiele turbulencji. Czysty wschód (E) jest również
obsługiwany na tym spocie, jednak jeśli wiatr zaczyna odkręcać z południa (ES)
– blokowany jest wówczas przez las z południowo – wschodniej strony.

Film ze spotu kapliczka - oravskie vesele / sihelne

lokalizacja

opis jego poszczególnych części

Basic/School Zone to słabo nachylone zbocze północne, które jest idealnym miejscem dla początkujących i osób poszukujących równych powierzchni. Pole ma przed zimą nawierzchnię ziemno – trawiastą, dlatego wystarczająca pokrywa śniegu do uprawiania snowkitingu to ok. 10-15cm dla tej części.

W tym miejscu również najczęściej prowadzone są szkolenia, więc trzeba zwracać uwagę na osoby stawiające swoje pierwsze, snowkite’owe kroki.

Dla bardziej zaawansowanych Riderów spot posiada dwa wzniesienia: pierwsze od strony południowej, (Freeride Zone I) oddzielone drogą od części środkowej, daje możliwość  wdrapania się na ok. 50m przewyższenie.

Na szczycie niewielkiego wzniesienia znajdziemy trochę płaskich i lekko nachylonych połaci.

W przypadku kierunku zachodnio – północnego, wzniesienie to jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ można tam spotkać wiatr mniej szkwalisty w porównaniu ze środkową strefą spotu.

uwaga, ważne

 – Parkuj tak, aby nie utrudniać przejazdu.

Linia średniego napięcia oddzielająca środkową część spotu od północnej. Wyląduj latawiec i przenieś – jeśli chcesz dostać się na drugą stronę.

 – Przy małej pokrywie śnieżnej uważaj na wystającą, zamarzniętą ziemię i kamienie.

– Jadąc od strony Żywca lub Jabłonki – łatwiejszy dojazd jest od miejscowości Sihelne.

 – Jeśli nie ma odśnieżonego parkingu w okolicach Kapliczki, parkować należy wzdłuż drogi, tak aby nie utrudniać ruchu. Wybierając ten spot warto mieć w zanadrzu łopatę i łańcuchy.    

mapa wszystkich spotów na słowacji

Nasze dyscypliny