Kapliczka – Spot landkite

u Słowackich sąsiadów

Rejon słowackich Orav, przy granicy polsko-słowackiej, u podnóża góry Pilsko, charakteryzuje się dużą ilością górskich pól na wysokości od 600 do 900m npm. Wyróżnia je otwartość niezalesionego terenu, płaska lub lekko nachylona nawierzchnia i piękne widoki na Pilsko i Babią Górę i Tatry.  Trawa na południowym zboczu Pilska jest typowo górską, gęsta ale krótka o bardzo powolnym wzroście, dzięki czemu niemal cały rok możemy tam spotkać dobrą nawierzchnię do jazdy na mountainboardzie lub wózku Buggy. 

landkite na oravach - październik 2022

Charakterystyka terenu

W zależności od okresu roku latamy  przy tzw. Kapliczce. Ten teren to słabo nachylone zbocze północne, jednak trawa do sianokosów, późniejszą wiosną może utrudniać jazdę. 

Mamy również do dyspozycji rozległe i szerokie południowe zbocze z kilkoma zagajnikami, skąd rozciąga nam się widok na cały spot i sporą część Orav.
Przy ładnej pogodzie i dobrej widoczności można zobaczyć również Tatry Zachodnie. Jest to dobre miejsce do szkoleń landkite’owych dla zaawansowanych, skoków oraz freeridu.  

Kierunki wiatrowe

Najlepszymi kierunkami są najczęściej wiejące w tym rejonie, czyli zachód (W), południe (S)i ich kombinacje.  Spot leży u podnóża góry Pilsko, zatem północne kierunki są nierówne i niosą wiele turbulencji. Czysty wschód (E) jest również obsługiwany na tym spocie. Jeśli wiatr zaczyna odkręcać z południa (ES) – blokowany jest wówczas przez las z południowo – wschodniej strony. 

lokalizacja

Nasze dyscypliny