Fort Wyrwidąb – Węgierska Górka

Spot do szkoleń landkite i snowkite. Znajduje się po polskiej stronie Beskidów – w Węgierskiej Górce w Beskidzie Żywieckim na wysokości 550m npm. Jego nazwa wzięła się od usytuowanego na szczycie wzniesienia fortu stanowiącego jeden z punktów na szlaku bunkrów powojennych. 

Opis miejscówki

Spot jest średniej wielkości, zróżnicowany pod względem nachyleń, gdzie występują często jak na ląd dogodne warunki wiatrowe. Wiąże się to z jego położenie w górskiej kotlinie – w dyszy wiatrowej pomiędzy masywami Pilska i Baraniej Góry. 

Jest to malownicza polana na której w pewnych okresach roku prowadzony jest wypas owiec. 

Nawierzchnia spotu jest trawiasta, koszona naturalnie przez owce, a raz w roku również  mechanicznie – z reguły pod koniec czerwca.

Jak tu wieje?

Najbardziej dogodne warunki wiatrowe dla tego spotu to południe, południowy zachód oraz zachód – czyli najczęściej wiejące kierunki w Polsce. Możemy się spodziewać przy tych kierunkach efektu dyszy wiatrowej – oznacza to kilka węzłów więcej w stosunku do sąsiednich miejscowości. 

Szkolenia "na nogach" - od zera do kitera

Ta miejscówka odpowiednia jest do szkoleń landkite i snowkite „od zera” – dla początkujących adeptów. Przyjemne podłoże sprzyja zajęciom „na nogach” oraz pozwala w bezpieczny sposób wkroczyć w świat kitowania. 

Jest to idealny spot dla osób średnio zaawansowanych, które chciałyby potrenować jazdę na słabo nachylonych zboczach, przed wyjazdem w wyższe góry. 

dojazd i parking

Spot Wyrwidąb znajduje się ok 15km od Żywca i 30km od Bielska Białej w stronę Zwardonia, zaledwie 1km od zjazdu od popularnej drogi ekspresowej S1. 

Parkować należy na dole, przy drodze, co ważne – zabrania się wjeżdżania samochodem pod bunkier lub w górne części spotu.

Jakość wiatru, nawierzchnia, klimat i nieprzeciętne widoki sprawiają, że szybko chce się powracać do tego miejsca.

 

lokalizacja

Nasze dyscypliny