Fort Wyrwidąb – Węgierska Górka

Spot landkite / snowkite znajduje się w Węgierskiej Górce, po polskiej stronie Beskidów, a konkretnie w Beskidzie Żywieckim na wysokości 550m npm, w części wsi zwanej Bukowina. Nasza „robocza” nazwa „Wyrwidąb” wzięła się od usytuowanego na szczycie wzniesienia fortu stanowiącego jeden z punktów na szlaku bunkrów powojennych. 

Opis miejscówki

Spot jest w formie pagórka o łagodnych nachyleniach. Występują tam często dogodne warunki wiatrowe. Wiąże się to z jego położeniem w górskiej kotlinie – w dyszy wiatrowej pomiędzy masywami Pilska/Rysianki i Baraniej Góry. 

Spot ten to również pastwisko owiec. Dlatego korzystając z niego musimy bacznie uważać na pasących się  „lokalesów” oraz turystów, którzy często odwiedzają to miejsce ze względu na walory krajobrazowe i historyczne.

Nawierzchnia spotu jest trawiasta, koszona naturalnie przez owce, a raz w roku również  mechanicznie – z reguły pod koniec czerwca.

Jak tu wieje?

Najbardziej dogodne warunki wiatrowe dla tego spotu to południe, południowy zachód oraz zachód – czyli najczęściej wiejące kierunki w Polsce. Możemy się spodziewać przy tych kierunkach efektu Venturiego. Oznacza to kilka węzłów więcej w stosunku do sąsiednich miejscowości. 

Należy unikać latania w dużym i porywistym wietrze w tym miejscu. Potrafią się robić szkwały, szczególnie przy typowo południowych lub północnych kierunkach wiatr bywa najbardziej nieprzewidywalny. 

Spot w praktyce ?

Biorąc pod uwagę ogólny brak odpowiednich miejsc do latania w Beskidach, to jest jedno z lepszych miejsc do stawiania pierwszych kroków, pierwszych halsów.  Sprawdzi się jako spot „pierwszego kontaktu”  przed wyjazdem w wyższe góry, na większe spoty. Ze względu na nachylenia i możliwe turbulencje wiatrowe nie należy jednak do najłatwiejszych.

Brak dużej powierzchni płaskiej (spot jest pagórkiem), drzewo na środku spotu oraz momentami nierówny teren nie jet to łatwy spot da początkujących, szczególnie na kołach. Sytuację poprawia zimą śnieg, który wyrównuje powierzchnię i wówczas mamy większy teren do dyspozycji, a spot staje się bardziej „dostępny”.

Sumując: często występujący wiatr, twarda trawiasta nawierzchnia, klimat i nieprzeciętne widoki sprawiają, że szybko chce się powracać do tego miejsca.

dojazd, parking, informacje dla korzystających

Spot Wyrwidąb znajduje się ok 15km od Żywca i 30km od Bielska Białej w stronę Zwardonia, zaledwie 1km od zjazdu z popularnej drogi ekspresowej S1. 

Parkować należy na dole, przy drodze. Co ważne – zabrania się wjeżdżania samochodem pod bunkier lub w górne części spotu oraz korzystania z spotu w częściach gdzie pasą się owce!

Zobowiązani jesteśmy również do niekorzystania w porach bardzo suchych, co utrudniałoby porost traw. Najlepsze okresy do korzystania ze spotu to od września do marca. 

 

lokalizacja

Nasze dyscypliny