Węgierska Górka Landkite / Snowkite

Przez lata szukania i testowania odpowiednich miejsc do progresu i nauki landkite, trafiliśmy w końcu na miejsce do którego chce się powracać.  Miejscówka znajduje się na szczycie łagodnego trawiastego pagórka niedaleko centrum Węgierskiej Górki w Beskidzie Żywieckim, przy charakterystycznym schronie bojowym “Fort Wyrwidąb”.

Snowkite landkite Węgierska Górka (10)

Co najbardziej skłania nas do latania na tej miejscówce to dostęp do równego, jak na śródgórskie warunki, często wiejącego tam wiatru oraz równa nawierzchnia. Spot ma formę dość dużego pagórka, gdzie szczyt jest płaski, a zbocza są lekko nachylone w każdą stronę. Dzięki czemu, przy każdym kierunku wiatrowym znajdziemy miejsce do poruszania się z kit’em.

wEGIERSKA gÓRKA kITE ZONE

Teren podzielony jest na kilka łąk, które dzielą, słabo nachylone uskoki terenu średnio oddalone co 40-50m. Trzeba mieć je na uwadze podczas jazdy,  można też je wykorzystywać do zabawy np. wybijania się, co może dodatkowo urozmaicić  jazdę.

Snowkite landkite Węgierska Górka (6)

Letni wypas baranów i owiec i koszenie łąk powoduje, że nawierzchnia jest równa ,trawiasta bez kamieni, co daje możliwość jazdy na montainboardzie na 8 calowych kołach po niemal całym spocie.

snowkite beskidy (13)
Zimą wystarcza podkład 3-5cm żeby mountainboard lub buggy zamienić na narty lub snowboard, a dzięki lokalizacji na poziomie ok 450m npm śnieg możemy tutaj spotkać częściej i dłużej w porównaniu z nizinami.

Snowkite wegieska gorka (9)

Miejsce polecane zarówno początkującym jak i zaawansowanych kiterom. Dzięki nachylonym zboczom można dobrze wydłużyć sobie lot, a także poćwiczyć jazdę pod górę. Ukształtowanie terenu uczy kilku podstawowych efektów wiatrowych dzięki czemu jest to dobre miejsce do treningu przed typowo wysokogórskim snowkitingiem.

Snowkite landkite Węgierska Górka (7)

Dla osób lubiących mountainboard zjazdowo, południowe zbocze daje opcję potrenowania zjazdów, startując z sztucznego nasypu zaraz koło bunkra. Mamy do przejechania ok 100m trasę trawiastą, z bardziej ubitą ścieszką na środku. Idealne miejsce do robienia pierwszych kroków na mountainboardzie. 
Snowkite landkite Węgierska Górka (3)

Dojazd do miejscówki jest stosunkowo prosty i pod sam spot prowadzi droga asfaltowa.  Spot Wyrwidąb znajduje się ok 15km od Żywca, 30 od Bielska Białej w stronę Zwardonia, zaledwie 1km od zjazdu od popularnej drogi ekspresowej S1.

Sumowując, spot Wyrwidąb w Węgierskiej Górce to jedne z najlepszych miejsc do landkitingu, po którym mieliśmy okazję jeździć. Nie grzeszy ono wielkością, latem przeważnie ogranicza się jazdę do halsów 50-150m, zimą 200-300m, jednak jakość wiatru, nawierzchnia, klimat i widoki sprawiają, że szybko chce się powracać do tego miejsca.

snowkite beskidy (2)

Przed wybraniem się zapoznaj się z nasza analizą ryzyka dla tego spotu.

BEZPIECZEŃSTWO

1. LUDZIE - Fort Wyrwidąb jest często odwiedzany przez turystów oraz miejscowych, którzy kręcą się zazwyczaj wokół schronu. Zwracaj szczególną uwagę na osoby trzecie, zachowaj bezpieczną odległość min 50m i nie pozwól by osoby trzecie stawały między Tobą, a latawcem.

2. DROGA POLNA- przez sam środek biegnie droga polna, która czasami jest uczęszczana przez ludzi lub rowerzystów.

3. DRZEWO – na samym szczycie pagórka znajduje się drzewo, jest ono dosyć rozległe, szczególnie osoby początkujące powinny trzymać odpowiedni dystans.
4. DROGI DOJAZDOWE – spot otaczają dwie drogi dojazdowe, trzymaj odpowiedni dystans.

5.SCHRON – Trzymamy się od niego z daleka bez względu na to czy  jesteśmy wpięci w dechę lub siedzimy w wózku buggy  czy nie. Wprawni riderzy zauważą, że wiatr w pobliżu bunkra może się odkręcać ze względu na to iż jest on umiejscowiony na jednym ze zboczy wzgórza. Poza tym wokół bunkra można napotkać rozbite szkło, unikając jego najbliższej okolicy zwiększamy swoje bezpieczeństwo jak również bezpieczeństwo ludzi, którzy go odwiedzają – patrz punkt 1

6. TEREN DO JAZDY – Co kilkadziesiąt metrów występują tam łagodne uskoki o wys. ok 30-50cm różnice poziomów pomiędzy płaskimi powierzchniami trawników mogą nas zaskoczyć zarówno podczas jazdy jak i w przypadku zjechania w nieodpowiedniej pozycji.

TELEFONY DO NAJBLIŻSZEGO POGOTOWIA

ŻYWIEC 033/ 8614031-35 fax: 033/ 8612995
ZZOZ w Żywcu ul. Sienkiewicza 52 34-300

Dział Pomocy Doraźnej: ŻYWIEC ul. Żeromskiego 7
34-300 ŻYWIEC 033/ 8612820 033/ 8612974 10.

Punkt wyjazdowy: WĘGIERSKA GÓRKA ul. Kościuszki 18 34-350
WĘGIERSKA GÓRKA 033/ 8641199 033/ 8641299

Snowkite landkite Węgierska Górka (17)

 

Snowkite landkite Węgierska Górka (16)

 

Snowkite landkite Węgierska Górka (15)

Snowkite landkite Węgierska Górka (12)

 

Snowkite landkite Węgierska Górka (14)

 

Snowkite landkite Węgierska Górka (13)

Snowkite landkite Węgierska Górka (19)

 

 

 

Snowkite landkite Węgierska Górka (2)

 

 

Snowkite landkite Węgierska Górka (21)

 

Snowkite wegieska gorka (7)

 

Snowkite wegieska gorka (2)

 

Snowkite wegieska gorka (10)