ATB FAQ

Oto 10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących mountainboardingu:

1. Co to mountainboarding ?

2. Gdzie można jeździć ?      

3. Jakie są dyscypliny mountainboardowe ?

4. Ile kosztuje sprzęt, co jeszcze potrzebuję ?

5. Budowa Mountainboardu ?

6. Czy nauka jest trudna i czy mountainboard jest bezpieczny ?

7. Czy istnieją instytucje regulujące prawa i zasady rywalizacji w Mountainboardzie ?

8. Jak hamuje się na mountainboardzie ?

9. Co to landkiting ?

10. Jakie są różnice i podobieństwa ze snowboardem ?

————————————————————————————————————————–

1. Co to mountainboarding?

Mountainboarding (inaczej All Terrain Boarding – ATB) to sport wywodzący się z USA oraz UK. Jego początki zapisuje się na wczesne lata 90-te. Twórcy pierwszych komercyjnych mountainboardów – Jason Lee oraz Patrick McConnell mając na codzień doczynienia ze środowiskiem snowboardowym i skateboardowym, chcieli stworzyć deskę pozwalającą na jazdę niemal w każdym terenie. Tak właśnie powstał pierwszy mountainboard pod marką MBS.

pro_100_tk2_additional_6 kopia

- powrót - 

2. Gdzie można jeździć?            

Mountainboard pozwala na jazdę niemal w każdym terenie: górzystym (drogi i szlaki górskie, trawiaste nartostrady), na torach rowerowych (4-X), na skateparkach, na ścieżkach leśnych, w mieście czy przydomowym ogródku. Czyni ją to najbardziej uniwersalną ze wszystkich desek. W Polsce mountainboarding jest młodym sportem, jednak powstaje coraz więcej miejsc do jego uprawiania i bezpiecznej nauki.  gdzie mozna jezdzic2 kopia

- powrót - 

3. Jakie są dyscypliny mountainboardowe?

Ogólnie przyjęte są 4 dyscypliny mountainboardowe:

  • Downhill   -  jazda najczęściej w terenie górzystym, wyścigi odbywają się na czas lub ze startu wspólnego, po drogach, szlakach górskich lub nartostradach. Obowiązuje tu złota zasada: kto pierwszy ten lepszy.
  • Boardercross - wyścigi odbywają się po 2-4 osoby po torach ziemnych (4-X) z przeszkodami. Bardzo ciekawa i widowiskowa dyscyplina. Większość torów 4-X w Polsce nadaje się do uprawiania Boardercrossu.
  • Slalom - wyścigi odbywają się na czas po wyznaczonej trasie pomiędzy bramkami lub pachołkami. Slalom odbywa się najczęściej na trawiastych stokach.
  • Freestyle  -  ewolucje w powietrzu gdzie rywalizacja odbywa się na punkty. Oceniane są styl, trudność wykonanego skoku, wysokość oraz lądowanie.

dyscypliny kopia

- powrót - 

4. Ile kosztuje sprzęt, co jeszcze potrzebuję ?

Ceny mountainboardów wahają się od 600 zł do 3500 zł w zależności od wieku/wagi osoby jeżdżącej, komponentów naszej deski oraz marki. Nowe deski dla początkujących juniorów to koszt 500-1500złz, dla osoby dorosłej ok. 800-2500zł. Wybierając mountainboard zwracajmy uwagę szczególnie na typ zawieszenia, aby był dopasowany do wagi i terenu w którym chcemy jeździć. Mountainboard jest inwestycją długoterminową, przy poprawnym użytkowaniu i serwisowani na wiele lat aktywnej jazdy. 

- powrót - 

5. Budowa Mountainboardu?

Mountainboard,  w budowie przypomina snowboard, osadzony na  dwóch truckach oraz 4 pompowanych kołach. Wielkość kół i ciśnienie w oponach dopasowujemy do rodzaju terenu, uprawianej dyscypliny i własnych preferencji – 8 cali to uniwersalny rozmiar – większe koła używane są przeważnie w downhill'u (ogólnie od 7 do 12cali.) Mountainboard posiada wiązania, które pozwalają na jazdę w zwykłych butach sportowych, a także w butach snowboardowych dla uzyskania lepszej stabilności. Wszystkie mountainboardy mogą być wyposażone w hamulec typu V-brake lub hydrauliczny.

budowa 1

- powrót - 

6. Czy nauka jest trudna i czy mountainboard jest bezpieczny?

Nauka przy dobraniu właściwego terenu, trawiastego stoku o małym nachyleniu i odpowiedniej szerokości jest bardzo łatwa. Jako intruktorzy snowboardu i narciarstwa mamy doskonałe porównanie ile zajmuje nauka na mountainboardzie, a ile na snowboardzie. Już po godzinie początkujący potrafią płynnie skręcać oraz hamować. W przypadku snowboardu nie jest to takie proste.

Mountainboarding, jak każdy sport ekstremalny wymaga dopasowania swoich umiejętności i predyspozycji fizycznych do  możliwości sprzętowych oraz terenu, w którym chcemy jeździć. Szczególnie na początku nauki pamiętać należy o odpowiednich ochraniaczach, które chronią nas przed kontaktem z ziemią (kask, kolana, łokcie, nadgarstki, żółw). Przy zachowaniu podstawowych zasad ostrożności i zdrowego rozsądku, sport ten jest w pełni bezpieczny.

- powrót -

7. Czy istnieją instytucje regulujące prawa i zasady rywalizacji w Mountainboardzie?

Isnieje Międzynarodowe Stowarzyszenie Mountainboardowe IMA (International Mountainboarding Association), które określa podstawowe zasady rywalizacji oraz wyznacza Europejski Kalendarz imprez/zawodów mountainboardowych w tym Mistrzostwa Świata i Europy w poszczególnych kategoriach.

header

- powrót - 

8. Jak hamuje się na mountainboardzie ?

Hamowanie i kontrola prędkości na mountainboardzie są najbardziej istotnymi elementemi nauki, które decydują o naszym bezpieczeństwie. Jest kilka metod zatrzymywania się i panowania nad prędkością. O to podstawowe:

  • HAMULEC – wszystkie firmy produkujące mountainboardy posiadają w swojej ofercie hamulce, które pomagają szczególnie podczas nauki wyczuć deskę, dając nad nią pełną kontrolę. Manetkę hamulca trzymamy w przedniej ręce. Jednak większość mountainboarderów woli jazdę bez hamulca lub używa go wyłącznie na trudnych trasach downhillowych.
  • SLIDING – hamujemy poprzez gwałtowny skręt i wprowadzenie deski w poślizg. Najczęściej hamuje się na „backside” czyli tyłem do stoku – tzw. Powerslide – czyli obniżenie pozycji, złapanie za deck z odchyleniem do tyłu – kierujemy deską w "slajdzie" aż do zatrzymania się. Hamować również możemy na „frontside” czyli przodem do stoku, poprzez odpowiednie pochylenie sylwetki do przodu i wprowadzenie deski w poślig.
  • STAND SLIDING – to wprowadzanie deski w slajd w pozycji stojącej w celu wytracenia prędkości jak i całkowitego zatrzymania jak to jest w przypadku powerslidu. Slajdowanie na stojąco wymaga jednak większego doświadczenia i umiejętności panowania nad deską.
  • SKRĘTY DOSTOKOWE/ODSTKOWE  – hamowanie poprzez gwałtowny skręt i wjazd pod górę terenu w jakim się znajdujemy. Metoda ta jest możliwa do wykonania raczej na szerszych stokach/trasach.
  • HAMOWANIE TERENEM – czyli poprzez wykorzystanie terenu w jakim jeździmy np wysokiej trawie, liściach, piasku, które po wjechaniu poprzez tarcie powodują zmniejszenie prędkości naszej deski.
  • CARVING  - jazda na mocno skrętnej desce, dostosowujemy prędkość przez zacieśnianie skrętów – szybkie przenoszenie punktu ciężkości ciała z jednej strony na drugą.

- powrót - 

9. Co to landkiting?

Landkiting, inaczej landboarding lub ATBkite to sport polegający na jeździe i skokach na desce mountainboardowej wraz z latawcem pociągowym w terenie otwartym typu lotniska, plaże, łąki. Uważany za tańszą i bardziej dostępną alternatywę kitesurfingu.

pro90-lewis

- powrót - 

10. Jakie są różnice i podobieństwa ze snowboardem ?

Podobienstw jest wiele – od pozycji przyjmowanej na desce, poprzez balans ciała, aż po pracę mięśniową. Odczucia z jazdy są podobne gdy jeździmy na rozkręconej desce mountainboardowej tzw. carvingiem. W snowboardzie często pracujemy/skręcamy tylną nogą przechodząc z krawędzi na krawędź. W mountainboardzie szybko oduczymy się tego manewru, częściej podnosząc przód deski/przednie tracki – jest to jedna z metod skręcenia. Mountainboard pomaga w wyczuciu równowagi i utrzymaniu odpowiedniej pozycji, jak również ułatwia dalszą naukę na snowboardzie ze względu na trening podobnych partii ciała.

- powrót -